Breaking News

Dzieci rosną. Jak mądrze zmieniać format pościeli?

Aż jedna trzecia egzystencji upływa nam na spaniu? Tymczasem maluchy potrzebują na spanie jeszcze więcej czasu. Opłaca się zadbać o chwile z odpoczynkiem za sprawą pościeli – prześcieradła, poduszki, również materac mogą mieć wpływ na jakość snu. Prześcieradła i cała pościel powinny przy okazji być częścią wystroju dziecięcego pokoju. Przeczytaj, jak dobrać bieliznę pościelową, by mogłą wypełnić swą praktyczną i estetyczną rolę.

Na start – najlepsze rożki niemowlęce lub beciki

Dla maluszków najlepsze będą efektowne i praktyczne różki dla niemowląt oraz beciki z wysokojakościowej bawełny perskiej, ewentualnie z uzupłnieniem miłej w dotyku tkaniny Minky. Najmłodsi znajdą w nich prawdziwy spokój i przytulność, a rozciągnięte na podłodze mogą przydać się w roli kocyka do zabaw.

Otulenie maleństwa rożkiem lub becikiem daje ciepło i spokój podobne do środowiska w łonie matki. Głęboki sen bobasa to rezultat delikatnego owinięcia i stworzenia przyjaznego środowiska dla pociechy.

Format pościeli i kołder dla najmłodszych

Niekoniecznie łatwo da się idealnie dostosować wymiary kompletu poszewek do długości i szerokości kołder i poduszek. Wymiary – długość oraz szerokość – podawane są w centymetrach. Oczywiście w przypadku zestawu powinny być zgodne z poduchą i kołdrą. Najlepiej uwzględnić materac, dlatego że długość kołdry powinna zgadzać się z jego długością, zaś na szerokości można uwzględnić marginesy, co pozwoli na przykrycie krawędzi.

W przypadku niemowlaków i dzieci w pierwszych pięciu latach można założyć standardowe format 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) plus mała poduszka 40 na 60 cm. W takich rozmiarach pościel na pewno będzie odpowiedzią na podstawowe potrzeby dziecka.

Dla dzieci nieco starszych, a więc w zakresie wiekowym 5-10 lat odpowiednia będzie wielkość przykrycia o wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70 x 80 cm.

160-200 cm w przypadku kołdry oraz 2 poduszki 70 na 80 cm są kompletem akurat dla młodzieży, kiedy zaczyna okres dojrzewania. Najlepiej również sugerować się budową ciała dziecka, np. jego wzrostem. Młodzież powyżej 160 cm będzie potrzebować pościeli, której rozmiar jest większy o nawet 200 cm. Warto na dłużej wstawić do dziecięcego pokoju duże łóżko i taką samą pościel – przez kilka najbliższych sezonów mamy z głowy poszukiwanie nowej bielizny.

Rozmiar prześcieradła

Mniejsze prześcieradła niż powierzchnia materaca grożą pofałdowaniem i zwijaniem. Dobrze dobrane nie zsuną się i nie spadną, nie powstaną na nich nierówności pogarszające jakość spania. Idealne w takim wypadku okażą się prześcieradła z gumką, rzecz jasna odpowiednie do wymiarów podłoża. Dzięki nim maluch będzie wygodnie spał, ponieważ model ten da się prosto użyć w taki sposób, by nie przesuwał się na materacu podczas snu.