Breaking News

Leksykon materiałów – czy znasz wszystkie rodzaje

Tkanina różni się od dzianiny faktem, że stworzona jest z ułożonych w poprzek wobec siebie nici. Przeplatane są one na skroś przez co tkanina jest w stanie posiadać obszerniejszą gęstość. Dzianina jest bardziej rozciągliwa i mniej elegancka niż tkanina.

Wełna – na pewno nie ma osoby, która nie lubi tradycyjnej zapewniającej ciepło wełny, która zapewnia masę ciepła, lecz czasami powoduje dyskomfort, drapiąc łagodnie skórę.

Niekonwencjonalne technologie w tworzeniu tekstyliów zmniejszają do minimum ten nieprzyjemny pretekst, dlatego drażnienie wykonanego z wełny kardigana bądź szala jest właściwie niewyczuwalne.

Wełna należy do jednego z najdroższych materiałów, zwłaszcza gdy nie ma w niej minimalnych dodatków. Opisywana jest nierzadko dopowiedzeniem, np. wełna kozia czy owcza. Jej największą właściwością jest informacja, że wełniane włókna zatrzymują sporo powietrza, dzięki czemu ciepło może być zatrzymane na dłuższy czas. Przędza wełniana jest także higroskopijna, czyli doskonale wchłania wodę. Ta właściwość sprawia, że w stworzonej z wełny czapce bądź kardiganie nie odczuwa się nieprzyjemności przepocenia. Na dodatek, nosząc strój wełniany, ma się gwarancję, iż nie będzie się gięła. Odporna jest na górną temperaturę i nie jest łatwo ją zaplamić. Jednakże jej największe wady to wiotkość, mechacenie, pilśnienie i powodowanie alergii. Warto pamiętać także o regularnej konserwacji, gdyż wełna nie jest łatwa w zachowaniu swoich właściwości.

Kaszmir – nie każdy ma wiedzę, iż artykuł ten jest pochodnym wełny i uściślając z jego przędzy. W dawnych czasach materiały stworzone z jedwabiu były zastrzeżone dla najbogatszej warstwy narodu. Współcześnie jest to tkanina dla wszystkich ludzi, aczkolwiek nie każdy lubi ubierać tekstylia z niego wykonane. Jest delikatny, wytrzymały na gniecenie oraz bakterie i kurz, mocny i przepuszczalny.Zależnie od pory roku jedwab potrafi nas ogrzewać i chłodzi. Jednak w większości przypadków nabywa się stworzone z jedwabiu zasłonki i pościele, jakie prezentują się wyjątkowo estetycznie. Do najpowszechniejszych wyrobów z jedwabiu zalicza się satynę, żorżetę, korę, szyfon i taftę. Więcej znajdziesz wpisując w wyszukiwarce: dzianiny Łódź.