Także średni dochód pozwala czerpać wytchnienie z prywatnej sauny. Tak naprawdę zakup tego typu wyposażenia nie wiąże się z niewyobrażalnymi wydatkami i nie jest związany z posiadaniem sporej, dodatkowej powierzchni w lokalu lub przy domu Także ty będziesz mieć swoją saunę, jeśli rozmyślasz o jej odprężających właściwościach. Co musimy mieć na celowniku, decydując się na własną saunę? W jakich warunkach ręcznik 140×70 powinien wystarczyć do korzystania z jej dobroci?
Przed zakupem – garść ważnych informacji
Zanim kupisz saunę…
Miejsce pod saunę. Przeważnie osoby bez orientacji lokalizują saunę w dużych, publicznych budynkach, z rozmiarami na wiele ludzi. A przecież domowa sauna nie musi mieć ogromnych kształtów i można ją umieścić także w ramach nieco obszerniejszej łazienki, w mieszkaniu w wielorodzinnym budownictwie lub w starej kamienicy. Instalacja sauny w tym miejscu sprawia, że tuż po kąpieli parowej da się od razu wziąć zimny prysznic. Jeśli posiadasz dom, możesz postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. W takim wypadku pamiętaj o rurze z zimną wodą, będącej elementem koniecznym podczas zażywania parówki w saunie.
Co trzeba uwzględnić przed montażem sauny?
Mimo że sauna tradycyjnie wiąże się z polewaniem gorących kamieni, jej współczesne odmiany działają na ogrzewanie elektryczne. Dlatego do zamontowania części grzewczych sauny musisz doprowadzić instalację elektryczną o odpowiednich wartościach. Do prawidłowego wykorzystania sauny niezbędna będzie także instalacja wod-kan oraz układ wentylacyjny, z zadaniem odprowadzenia nadmiaru wilgoci na zewnątrz sauny. To ważne, zwłaszcza, gdy masz saunę we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.
Z jakimi kosztami należy się zmierzyć przy budowie sauny. Finalny rachunek za budowę sauny będzie uzależniony od rodzaju, zwłaszcza od jej rozmiarów oraz wydajności energetycznej, a także od jej wyposażenia. Nieskomplikowane modele saun do domu to koszt około 4-5 tys. zł, a więc w sam raz na zdolności finansowe kogoś o średnich dochodach. Ale łaźnie kosztują też kilkadziesiąt tysięcy – każdy musi zaplanować, jaki budżet przeznaczyć na wyposażenie.
Sauna – nie taki diabeł straszny, jak go malują
Od tysięcy lat sauna pozostaje doskonałym środkiem relaksu ciała i umysłu po dniu naznaczonym wysiłkiem i wieloma wyzwaniami. Sauna jest najlepszą receptą na poprawę naturalnej odporności, uodpornianie swojego układu mięśniowego oraz odświeżenie dla każdej komórki. Najlepszą porą na zabiegi w saunie będzie okres jesienno-zimowy, kiedy na zewnątrz robi się chłodno i niesprzyjająca aura ogranicza podjęcie jakichkolwiek działań prozdrowotnych. W saunie można rozgrzać organizm oraz dokładnie oczyścić z odkładających się zanieczyszczeń. Przyjemne pobyty w saunie nie tylko odprężą ciało, ale również w korzystny sposób poprawią sprawność. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdy ograniczona ilość promieni słońca i długi czas po zmroku sprawiają, że człowiek szuka dodatkowego źródła pobudzenia.