Czy ekspertyza budowlana jest naprawdę niezbędna? Może komuś nie przypaść do gustu, że trochę to kosztuje, lecz bardzo często powinno być to dla nas najzwyczajniej w świecie opłacalne. Dla kupujących obiekty to nieodzowny komplet wiarygodnych porcji wiedzy, czy dana nieruchomość legitymuje się kondycją, którą zagwarantował właściciel. Z kolei te osoby, które zaplanowały złożony remont lub nadbudowę, otrzymują orientację o kondycji budynku.
Ekspertyza budowlana – parę przydatnych wskazówek
Kupujący najczęściej wierzy obecnemu dysponentowi. To od niego dostajemy zestaw danych o teraźniejszym stanie, usterkach. Najczęściej postanowieniu o wejściu w posiadanie nieruchomości towarzyszą projekty powiększenia, dostawienia innych pomieszczeń gospodarczych, tarasu itp. W oddali rysują się nadprogramowe wydatki, zatem chcielibyśmy dowiedzieć się, które z nich są rzeczywiście potrzebne. Nie uda się jednak bez fachowej próby wsparcia, zebrać wiedzy odnośnie elementów konstrukcyjnych, naprężeń, żywotności itp.. To jedynie część z danych, które zaserwuje nam ekspertyza budowlana.
Ekspertyza budowlana przynosi wiele korzyści
Ta procedura ustrzeże nas przed zakupem budynku w złym stanie , choć i daje szansę na wynegocjowanie ciekawej stawki, jeśli nabywca zamierza samodzielnie dokonać koniecznych napraw. Nie przegapmy tego, że lekkie potraktowanie przeglądu obiektu może przynieść w przyszłości katastrofę budowlaną, nie mówiąc o utracie mienia, a nawet zdrowia i życia wśród mieszkańców.
Ekspertyza budowlana w praktyce jest maksymalnie złożoną kontrolą kondycji technicznej domów. Zawiera się w niej wiele elementów. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany, biorąc pod uwagę takie parametry jak działające siły nacisku, odporność i stan materiałów czy naprężenia wewnątrz szkielecie budynku.
Części ekspertyzy budowlanej
Cała operacja rozpoczyna się od wskazania obiektu badań oraz określenia, dlaczego wykonywana jest ekspertyza budowlana. Umieszcza się w niej dane na temat każdego z poddawanych analizie komponentów, czy też dokonanych próbek. Nie da się jej sporządzić bez informacji fotograficznej i rysunkowej. Wszystko powinno zostać wykonane na obliczeniach według technicznych norm. Stan faktyczny to jedno, istotna jest również wiedza, jakie są braki w badanych budynkach i co zrobić, by obiekt wrócił do stanu poprzedniej użyteczności.