Breaking News

Kiedy pomoże Ci adwokat, a kiedy radca prawny?

W każdej chwili może pojawić się kwestia, którą można wyjaśnić jedynie na formalnej ścieżce prawnej. W sytuacjach związanych z dziedziczeniem, prawem do nieruchomości czy rozwodem niezbędne będą doświadczenie poprate wiedzą specjalistów z wykształceniem kierunkowym i dużą praktyką w zawodzie. Zwykle odnajdujemy ich w sieci, wpisując w wyszukiwarce frazy adwokat Pabianice, Sieradz lub Kutno. Jednakże czasami nie orientujemy się do kogo udać się z danym problemem – adwokat czy radca prawny? Wszak to różne nazwy, określające rodzaj specjalizacji

Jak dużo łączy adwokata i radcę prawnego?

Radcą prawnym lub adwokatem może zostać osoba, która ukończyła 5 lat studiów prawniczych oraz 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską. Ukończenie stażu i stosownych praktyk to podstawa podejścia do egzaminów przeprowadzanych przez MS. Przed wpisaniem na oficjalną listę radcow bądź adwokatów, kandydat musi go pomyślnie zaliczyć. W naszych realiach i jeden, i drugi zawód są regulowane prawnie. Mamy więc odpowiednio ustawy o adwokaturze i radcach prawnych. W tych zasobach starannie rzedstawiono prawa i obowiązki każdej z tych grup prawniczych.

Co różni dwa podobne zawody?

A jednak różnice u adwokatów i radców także rzucają się w oczy. Już podczas aplikacji można znaleźć odmienne specjalizacje. Osoby związane z adwokaturą przeważnie skupiają się na przepisach prawa karnego, zaś radcy na Kodeksie cywilnym. To nie jest wymagane, natomiast w grę wchodzi tradycja zawodu. Działają odmienne, niezależne organizacje dla obu środowisk – adwokackie i radcowskie. Kolejna różnica bierze się wprost ze statusu. Radca prawny ma możliwość zatrudnienia na umowę o pracę, natomiast adwokat w zgodzie z prawem nie może podpisać podobnego kontraktu.

Podczas spotkania obu prawników można odróżnić przyglądając się barwie żabotu. Dla adwokatów zarezerwowano zielony dodatek, zaś radcę będzie oznaczał niebieski.