Breaking News

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa warto w niej uprawiać?

Popularność szklarni ogrodowych każdego roku rośnie. Jednocześnie wzrasta ilość osób uprawiających warzywa w przydomowym ogródku. To zupełnie normalna rzecz, taki rodzaj uprawy ma same zalety. Z jakich roślin uprawianych w szklarni będą najwyższe zbiory?

Szklarnie ogrodowe – czy są warte uwagi?

Na pewno wszyscy doceniamy to, jak smakują samodzielnie zebrane warzywa i owoce. Te oferowane w marketach często mają znacznie mniej wartości odżywczych, a ponadto znacznie gorzej smakują. Tymczasem jedzenie tych zebranych we własnym ogródku jest przyjemne i zdrowe. Zajmując się ich uprawą samodzielnie, mamy pewność, że np. nie zostały potraktowane pestycydami. Wielu wielbicieli ogrodnictwa decyduje się na szklarnię zamiast tradycyjnego ogrodu. Decydując się na takie rozwiązanie poza tym, że uprawa jest znacznie prostsza, to warzywa i owoce będą miały na pewno dużo lepszy smak. Szklarnia poliwęglanowa nadają się między innymi do uprawiania roślin lubiących ciepło. W panującym u nas klimacie równie istotne jest to, żeby jak najbardziej przedłużyć czas wegetacji owoców i warzyw. W ten sposób ich wspaniały smak będziemy mogli czuć przez dłuższy czas. Istnieje możliwość stworzenie szklarni własnymi rękami i wcale nie musi to być duży wydatek. Będąc majsterkowiczem można wykorzystać do tego nawet stare okna. Gotową szklarnię ogrodową możemy bez problemu kupić w sklepie, można je znaleźć nawet w sklepach internetowych. Inną opcją są tzw. tunele, ale one nie przynoszą aż takich sukcesów w uprawie.

Jakie warzywa można uprawiać w szklarni?

W szklarniach rekomendowana jest uprawa głównie takich warzyw, które potrzebują wysokiej temperatury. W tym gronie znajduje się papryka, która nie tylko bardzo dobrze czuje się w wysokich temperaturach, ale lubi też gdy powietrze ma wysoką wilgotność. W szklarniach Do uprawiania w szklarni możemy wybrać jedną z odmian papryki (nawet tę ostrą). Jedną z najchętniej wybieranych roślin do uprawy w szklarniach są też ogórki. Musimy pamiętać, aby nie podlewać ich wodą o zbyt niskiej temperaturze, gdyż są one na to niezwykle wrażliwe. W szklarni możemy też zasadzić w niej pomidory, które w takich warunkach osiągają duże rozmiary i mają słodki smak. Najbardziej poleca się uprawiać w ten sposób tradycyjną odmianę tej rośliny, inne gatunki np. pomidorki koktajlowe, świetnie radzą sobie również bez szklarni. Pomidory potrzebują regularnego nawożenia, a przed rozpoczęciem sezonu specjalnego przygotowania gleby. Trzeba też systematycznie je podlewać najlepiej w taki sposób, żeby nie zamoczyć zbyt mocno owoców oraz liści.